Biskup Ordynariusz Diecezji Kieleckiej – Jan Piotrowski, dekretem z dnia 26 stycznia 2016 roku ustanowił nowe sanktuarium diecezjalne. Jest to Sanktuarium bł. ks. Józefa Pawłowskiego z grona 108 męczenników II wojny światowej utworzone przy Nowej Parafii we Włoszczowie.
Dziś podczas wszystkich Mszy Świętych, obecny jest wśród nas delegat biskupa Piotrowskiego – ks. dr Mirosław Cisowski dyrektor wydziału duszpasterstwa ogólnego Kurii Diecezjalnej w Kielcach i to właśnie on w uroczysty sposób odczytał Dekret powołujący nasze Sanktuarium.
Podczas Homilii ks. Cisowski zarysował sylwetkę naszego patrona i przypomniał, jakie warunki ma spełniać sanktuarium. Powiedział również:
Życzę wam drodzy, by pod opieką bł. ks. Józefa, wasza wspólnota wzrastała, wzrastała i piękniała również ta świątynia, którą z wielkim trudem i poświęceniem wznosicie na chwałę Bożą, ku czci bł. ks. Józefa Pawłowskiego. Najbardziej jednak życzę, abyście budowali tę świątynię, którą wy tu jesteście – żywą świątynię Ducha Świętego.
W naszym sanktuarium cały czas rozwija się kult bł. ks. Józefa. W każdy piątek o godz. 15.00 sprawowane jest nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia i bł. ks. Józefa – naszego patrona. Intencje modlitewne, za wstawiennictwem bł. Józefa można wrzucać do skrzynki umieszczonej przed jego ołtarzem. Intencje te są polecane dobremu Bogu podczas każdego piątkowego nabożeństwa. Również modlimy się wtedy w intencjach, które zapisywane są w „Skrzynce intencji” na naszej internetowej stronie parafialnej. Często przed Mszami Świętymi można spotkać wiele osób klęczących przed ołtarzem błogosławionego, zapewne modlących się o wyproszenie u Boga konkretnych łask.
Wizerunek Patrona parafii
bł. ks. Józefa Pawłowskiego
umieszczony na frontonie naszej kaplicy
Dziękujemy Bogu za tak wielkie wyróżnienie, które jest zarazem zadaniem dla nas, abyśmy ciągle odbudowywali naszą pobożność, by być jeszcze bliżej dobrego Boga oraz pociągać innych do Niego poprzez świadectwo swojego życia.
O patronie naszej parafii – bł. ks. Józefie Pawłowskim
Czym są sanktuaria?
„Przez sanktuarium rozumie się kościół lub inne miejsce święte, do którego – za aprobatą ordynariusza miejscowego – pielgrzymują liczni wierni, z powodu szczególnej pobożności. Sanktuariom mogą być przyznane pewne przywileje, ilekroć to zdają się zalecać okoliczności miejsca, napływ pielgrzymów a zwłaszcza dobro wiernych. W sanktuariach należy zapewnić wiernym obfitsze środki zbawienia przez gorliwe głoszenie słowa Bożego, przez odpowiednie ożywienie życia liturgicznego, zwłaszcza przez sprawowanie Eucharystii i pokuty oraz przez kultywowanie zatwierdzonych form pobożności ludowej.”
(zob. KPK 1230-1234)
W Kościele katolickim sanktuarium jest miejscem świętym, gdzie Bóg w sposób szczególny udziela swoich łask. Zazwyczaj sanktuarium to kościół lub jego część. W Kościele katolickim istnieją sanktuaria erygowane, tzn. takie, których istnienie usankcjonowała władza kościelna oraz takie, które nie posiadają takiego statusu. Kodeks Prawa Kanonicznego wyszczególnia konkretne działania, które należy podejmować w sanktuariach.
Fotorelacja: