Apostolat Maryjny

Wśród wspólnot naszej parafii istnieje Apostolat Maryjny. Tworzą go czciciele Matki Bożej, którzy szerzą kult Niepokalanej, objawiającej Cudowny Medalik i którzy pod jej przewodnictwem i opieką pragną posługiwać i czynić dobro w swoim otoczeniu.

Apostolat Maryjny w naszej parafii powstał w czerwcu 2010 r. z inicjatywy pani Haliny Pilewskiej – moderator Apostolatu diecezji kieleckiej. Blisko 100-osobowa grupa parafian zadeklarowała przynależność do wspólnoty.

W życiu wspólnoty obecnie, czynnie uczestniczy 15 osób. Wspólnota Apostolatu Maryjnego spotyka się na spotkaniach formacyjnych w każdą pierwszą środę miesiąca. Spotkanie rozpoczynamy modlitwą różańcową, a następnie uczestniczymy we Mszy Świętej.

Msza Święta odprawiana jest w intencji lub z intencji Apostolatu. Po Mszy Świętej spotykamy się w salce parafialnej na dalszą część spotkania.

Spotkanie formacyjne prowadzi przewodnicząca Apostolatu, według programu, który uwzględnia:

• Odczytanie Słowa Bożego wyznaczonego na dany miesiąc oraz komentarza do perykopy biblijnej,
  • Spojrzenie na Matkę Bożą (np. Matka Boża jako wzór modlitwy, pośredniczka łask itd.
  • Odmówienie jednej tajemnicy Różańca Świętego, którą modlimy się przez cały miesiąc w określonej intencji,
  • Zgłaszanie przez uczestników spotkania konkretnych czynów apostolskich na następny miesiąc (np. odwiedziny chorych, modlitwa w szczególnej intencji itd.)
  • W spotkaniach uczestniczy, jeśli jest taka możliwość, ksiądz opiekun. Spotkanie kończymy modlitwą i jeśli jest ksiądz opiekun – błogosławieństwem.

Uczestniczymy także w diecezjalnych spotkaniach Apostolatu, organizowanych z udziałem Księdza Biskupa Mariana Florczyka w różnych parafiach w diecezji oraz w pielgrzymce Apostolatu organizowanej każdego roku na Jasnej Górze w ostatnią sobotę lipca.

Bierzemy czynny udział:

• w nabożeństwach różańcowych, przewodnicząc modlitwie,
  • w adoracji przy Grobie Bożym
  • innych wydarzeniach w parafii. Organizujemy również spotkania opłatkowe.

Chcemy, by w przyszłości organizowane było w naszej parafii nabożeństwo Pierwszych Sobót Miesiąca, wynagradzające Niepokalanemu Sercu Matki Bożej za grzechy ludzkości. W przyszłości pragniemy również zorganizować tzw. „Niedzielę Maryjną” połączoną z jubileuszem 5-lecia powstania Apostolatu w naszej Parafii. Dziękujemy Maryi Niepokalanej, za wszelkie otrzymane łaski i prosimy o dalszą opiekę i wstawiennictwo u Boga.

Zachęcamy wszystkich do współpracy w szerzeniu kultu Niepokalanej Objawiającej Cudowny Medalik i szerzenia bratniej miłości między ludźmi.

Wiesława Celebańska

„Posłaniec Parafialny” 3 (13) / 2015