Domowy Kościół

Wspólnota Domowego Kościoła ma już w naszej parafii swoją historię. Niedługo świętować bedziemy jubileusz dziesięciolecia 🙂

W naszej parafii istnieje 1 Krąg Domowego Kościoła liczący 5 małżeństw. Obecnie trwają starania o utworzenie kolejnego. Dlatego serdecznie zapraszamy osoby zainteresowane po bliższe informacje do ks. Andrzeja.

Poniżej Fragmenty artykułu zamieszczonego w gazetce
„Posłaniec Parafialny” 8 (8) / 2014

„Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu.”

Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki

Od 2013 roku w naszej parafii istnieje Krąg Domowego Kościoła jako gałąź Ruchu Światło – Życie. Wspólnota ta jednoczy małżonków pragnących pogłębienia wiary i osobistej więzi z Bogiem oraz pogłębienia małżeńskich relacji w ramach rodziny budowanej na głęboko chrześcijańskim fundamencie. Nie jest przeznaczona dla „świętych” małżeństw, lecz mężczyzn i kobiet poszukujących wspólnej drogi do Boga, umacniających się wzajemnie w tej drodze, uczących się akceptacji siebie i tego co przynosi życie – miłości cierpliwej, łaskawej… która wszystko przetrzyma. Wspólnota stawia wymagania, ale właśnie przez nie obdarza pary w niej trwające wielkim duchowym dobrem.

Nasz krąg liczy obecnie 5 małżeństw: M. K. Koza, M. A. Hutyra, A. T. Łopatowscy, U. M. Piwońscy, K. J. Ostrowscy. Powstał z inicjatywy i dzięki zaangażowaniu ks. Andrzeja Kalety, który od samego początku pełnił w nim funkcję moderatora. Do tej pory na comiesięcznych spotkaniach naszego kręgu gościła para pilotująca Małgorzata i Piotr Krzysztofik z Kielc. Był to okres w którym zapoznaliśmy się z charyzmatem ruchu. Po półtorarocznej formacji podstawowej, tzn. po okresie ewangelizacji i pilotażu, dnia 09.12.2014 roku uczestniczyliśmy w Kielcach w Eucharystii sprawowanej przez diecezjalnego moderatora Domowego Kościoła, ks. Adama Wilczyńskiego, podczas której zostaliśmy przyjęci w struktury Domowego Kościoła Diecezji Kieleckiej. Od tej pory przejmujemy odpowiedzialność za formowanie się we własnym kręgu. Nasze spotkania odbywają się raz w miesiącu w godzinach popołudniowych. Spotkanie składa się z trzech etapów: dzielenie się życiem i słowem Bożym, wspólna modlitwa oraz poznawanie kolejnych „zobowiązań” wspólnoty. Czas ok. 3 godzin, który wspólnie przeżywamy biegnie wbrew pozorom bardzo szybko. Bywa więc często, że umówienie kolejnego spotkania i małżeństwa, w domu którego ono ma się odbyć, nie stanowi najmniejszego problemu. Wszyscy bowiem przez ten czas zżyliśmy się ze sobą, jak prawdziwa wspólnota, a nawet rodzina.

Przed nami, po etapie pilotażu, kolejny etap formacji, w który wchodzimy umocnieni Bożym błogosławieństwem. A to sprawia, że czujemy się przez Niego umocnieni na drodze „miłości, wierności i uczciwości małżeńskiej”.

Jeśli, jakieś małżeństwo pragnie dzielić naszą radość na drodze wspólnoty Domowego Kościoła, to zapraszamy do bezpośredniego kontaktu.