- Orszak Trzech Króli 2017
- Św. Mikołaj w naszej Kaplicy
- Festyn Parafialny Rycerze Kolumba dzieciom
- Festyn Parafialny Rycerze Kolumba dzieciom ZAPROSZENIE
- Rozpoczęcie peregrynacji obrazu Świętej Rodziny
- Włoszczowskie „Pola Nadziei”
- Rycerze Kolumba awansowali na II stopień
- Podziękowanie za „Kwestę dla Kacperka”
- Kwesta „Dla Kacperka”
- Włoszczowa: 1 rocznica powstania Rady Rycerzy Kolumba
- 1 rocznica powstania Rady Rycerzy Kolumba
- Spotkanie opłatkowe Rycerzy Kolumba
- Orszak Trzech Króli
- Nowa Rada Lokalna we Włoszczowie
- Ceremonia instalacji oficerów nowej Rady we Włoszczowie
Rycerze Kolumba są najliczniejszą na świecie pro-rodzinną, bratnią organizacją katolików świeckich. Podobnie jak przodkowie Rycerzy, tak i współcześni Rycerze oraz ich rodziny stoją ramię w ramię i udzielają sobie wzajemnej pomocy. Poprzez miłosierdzie oraz przykład własnego życia Rycerze służą wszystkim jako świadkowie ewangelicznej Dobrej Nowiny.
Historia Zakonu sięga 1882 r. i związana jest z postacią młodego księdza Michaela J. McGivneya służącego w kościółku pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny w New Haven w stanie Connecticut (USA). Wraz z niewielką grupką mężczyzn, przyczynił się do stworzenia wiodącej katolickiej organizacji wzajemnej pomocy na świecie. Członkowie zakonu mianowali się Rycerzami Kolumba – słowo „rycerze” miało na celu podkreślenie rycerskich ideałów miłosierdzia i służby, zarówno na rzecz Kościoła jak i państwa.
Znajdowali oni siłę w solidarności, poczuciu bezpieczeństwa w jednomyślności i wspólnemu oddaniu się świętej sprawie. Przysięgali bronić swojej ojczyzny, rodziny i wiary. Łączył ich ideał Krzysztofa Kolumba, odkrywcy Ameryk, który przywiózł chrześcijaństwo do Nowego Świata.
Obecnie trwa proces kanonizacyjny księdza McGivneya przygotowywany przez Watykan.
Od momentu założenia, Zakon Rycerzy Kolumba rozwinął się od jednej rady liczącej kilku członków do ponad 12 000 rad i 1,8 miliona członków na całym Świecie. Jednym z jego głównych zadań jest wspieranie Kościoła Katolickiego. Rycerze Kolumba służą Kościołowi w wieloraki sposób: od sponsorowania odnowy fasady Bazyliki Świętego Piotra w Rzymie, po pomoc w lokalnych parafiach.
Każda Rada Rycerstwa, indywidualnie opracowuje program i zakres swojej działalności dostosowany do lokalnych potrzeb społeczności. Jest to najczęściej działalność charytatywna i filantropijna, polegająca m.in. na organizacji turniejów sportowych, akcji o charakterze społecznym, proekologicznym itp.
W naszej Parafii Rada Lokalna Rycerzy Kolumba została założona 7 grudnia 2014 r. Obecnie nasza grupa liczy już ponad trzydziestu Rycerzy, spotykamy się w każdy pierwszy piątek miesiąca po Mszy Świętej o godzinie 17:00. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do wstąpienia w szeregi naszej grupy.
Hubert Kania
Wielki Rycerz
Artykuł zamieszczony w gazetce
„Posłaniec Parafialny” 5 (15) / 2015