Zwyczajowo w święto Objawienia Pańskiego, a niekiedy w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia na ulicach parafii pojawiają się kolędnicy misyjni, głosząc Dobrą Nowinę i kwestując na potrzeby misji. W tym roku pomoc jest skierowana na Madagaskar, gdzie Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci wspiera blisko sto projektów pomocy.
W 2014 r. w diecezji kieleckiej kwestowało kilkanaście grup kolędników misyjnych, mam nadzieję, że w tym roku będzie więcej, bo cel jest bardzo szczytny, a potrzeby na Madagaskarze, ogromne – mówi ks. Łukasz Zygmunt, dyrektor Papieskiego Dzieła Diecezji Kieleckiej. Wylicza parafie, które zorganizowały kolędników misyjnych i za jego pośrednictwem wpłaciły w 2014 r., do centrali na PDMD, kwotę 3 539 zł. Były to: Busko-Zdrój (parafia Niepokalanego Poczęcia NMP), Podlesie, Cierchy, Kielce -Dąbrowa, Piasek Wielki, Oblekoń, Tumlin. Niektóre parafie same bezpośrednio dokonują wpłat do PDMD. Są to np. prężne grupy kolędników misyjnych działające w Kielcach w parafii św. Jadwigi Królowej i św. Wojciecha, w Solcu-Zdroju, w parafii bł. Józefa Pawłowskiego we Włoszczowie. – Odkąd istnieją PDMD i w zasadzie nasza parafia, rokrocznie pojawiają się w święto Trzech Króli kolędnicy misyjni – mówi ks. Leszek Dziwosz, proboszcz „młodszej” włoszczowskiej parafii. PDMD w parafii, a więc i kolędników prowadzi Monika Kania, animatorka świecka. Najpierw dzieci dokładnie zapoznają się z realiami krajów, oglądają filmy, wykorzystują pomoce katechetyczne. – Przygotowania rozpoczynamy już w listopadzie. Przedstawiam dzieciom informację, dla kogo będzie organizowana pomoc, o danym kraju, jego mieszkańcach, działalności misyjnej w tym kraju, a przede wszystkim o problemach, z jakimi się zmagają mieszkańcy, głównie dzieci, ich rówieśnicy – mówi Monika Kania. – Następnie dzielimy się na grupy, przydzielamy role i teksty oraz przygotowujemy stroje, gwiazdy i skarbonki. W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia podczas Mszy św. dla dzieci następuje uroczyste rozesłanie kolędników. Dzieci w strojach kolędniczych otrzymują specjalne błogosławieństwo – podkreśla.
W projekt angażują się rodzice, dziadkowie, pomagając w wyuczeniu roli, kompletowaniu kostiumów, służąc transportem. – Zawsze w kościele ogłaszamy, że tego dnia, na tych ulicach pojawią się kolędnicy misyjni i parafianie chętnie ich przyjmują. Zazwyczaj jest to kilkunastoosobowa grupa, dzielona na trzy mniejsze grupki. Dzieci zostawiają odwiedzanym rodzinom obrazki tematyczne i kwestują na potrzeby misji. Z dobrym skutkiem – podkreśla ks. Dziwosz.
Całość artykułu w Niedzieli kieleckiej.
Tekst za: Niedziela kielecka, s. VIII, nr 1 (674), Rok LIX, 3 I 2016.